منو

گلولام، چوب در نقش فولاد

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%da%af%d9%84%d9%88%d9%84%d8%a7%d9%85-%da%86%d9%88%d8%a8-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%82%d8%b4-%d9%81%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af/ کپی شد [addtoany]

گلولام، چوب در نقش فولاد

گلولام چیست؟

گلولام (Glulam) کوتاه شده عبارت انگلیسی (Glued Laminated Timber) به معنی تیرچه چسبی لمینتی است.

گلولام در واقع یک محصول مهندسی شده چوبی است که از چسباندن قطعات چوبی که به آن لمینت می‌گویند به دست می‌آید. در این پروسه محصولی که بدست می‌آید که می‌تواند در اندازه‌های مختلف از متوسط تا بسیار بزرگ باشد و شکل آن می‌تواند علاوه بر شکل نرمال چوب، خمیده هم باشد.

گلولام اولین بار در سال ۱۹۰۰ توسط آلمانی‌ها ابداع شد و متداول شدن آن در دیگر نقاط جهان ۵۰ سال طول کشید. از گلولام هم برای دکوراسیون و هم برای ساخت و ساز ساختمان استفاده می‌شود.

 

نحوه تولید گلولام

گلولام در نتیجه پروسه‌ی چسباندن لایه های چوبی با چسب تولید می‌شود و اندازه و طول آن می‌تواند بسیار بزرگ باشد. علی‌رغم افزایش اندازه، گلولام از نظر استحکام مقاوم‌تر از چوب معمولی است و برخلاف چوب معمولی، آفات معمول که به چوب آسیب می‌زنند را ندارد. همچنین با این پروسه می‌توان ستون‌های عظیم چوبی تولید کرد که این کار با چوب معمولی امکان پذیر نیست.

لمینت‌هایی که در تولید گلولام استفاده می‌شود به وسیله اتصال دندانه و شانه به همدیگر وصل می‌شوند و گلولام را در ابعاد و طول‌های مختلف پدید می‌آورند. گلولام با دو گونه چوب وجود دارد، گلولامی که از چوب‌های نرم تولید می‌شود و گلولامی که از چوب‌های باجنس سخت تولید می‌شود.

ضخامت لمینت‌ها به نوع کاربرد گلولام تولیدی و نوع چوب استفاده شده بستگی دارد. قبل از چسب‌کاری، لمینت‌ها در ابعاد و ضخامت‌های منظم روی هم و کنار هم قرار داده می‌شوند. بعد از اعمال چسب، لمینت‌ها تا خشک شدن چسب تحت فشار قرار می‌گیرند. سپس قطعات تولید شده در اندازه‌های مختلف بریده می‌شوند و معمولا با عایقی ضدآب پوشیده می‌شوند.

 

 

«شکل: نمونه‌ای از اتصالات دندانه و شانه که در متصل کردن لمینت‌های گلولام استفاده می‌شود»

 

بسیاری از تولید کنندگان گلولام قادر به تولید آن در هر شکل و اندازه‌ای هستند. تنها حمل و نقل، نوع استفاده و طرز استفاده عوامل محدود کننده شکل و اندازه گلولام هستند.

مراحل تولید:

در تولید یک ستون گلولام می‌توان از لمینت‌های مختلف در جاهای مختلف ستون استفاده کرد. مثلا در قسمت‌هایی که ممکن است فشار بیشتری به ستون وارد آید از لمینت‌های با جنس مقاوم چوب استفاده می‌شود مثلا ابتدا و انتهای ستون‌های بزرگ چوب‌های مقاوم‌تر به کار می‌برند. همچنین اگر نیاز باشد که مقاومت ستون گلولام بیشتر از حد معمول شود، تولید کنندگان در جاهایی که ممکن است فشار بیشتری به ستون وارد آید از فلزات مختلف و معمولا فولاد استفاده می‌کنند. فولاد می‌تواند به صورت موازی با لمینت‌ها یا با زاویه از آنها قرار داده شود.

 

گلولام در زمینه استفاده در ساختمان سازی مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد که بعضی از آنان را برمی‌شماریم.

 

  • قطعات، انداره‌ و طول‌های متنوع:

گلولام می‌تواند در شکل‌های مستقیم و خمیده تولید شود و معمولا به عنوان ستون ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به لطف اتصالات دندانه و شانه لمینت‌ها اندازه طولی گلولام محدودیتی ندارد و به طول دلخواه قابل تولید است.

  • استحکام زیاد در نتیجه پروسه تولید:

گلولام از ستون‌های چوبی محکم‌تر است و مانند چوب آفات طبیعی ندارد. گلولام از نظر استحکام با فولاد قابل مقایسه است و وزن بسیار کمتری هم دارد.

  • ثبات ابعادی بسیار بالا:

گلولام از چوب‌های فراوری شده ساخته می‌شود که ثبات ابعادی بالایی دارند و رطوبت در آنها کنترل شده است. در نتیجه تغییر ابعاد و تکان در گلولام بسیار کم است اما باید توجه داشت که اگر شرایط محیطی بسیار نامطلوب باشد یا گلولام در جاهایی استفاده شود که رطوبت بسیار متغیر است، اقدامات احتیاطی لازم در کاربرد گلولام باید در نظر گرفته شود. مثلا استفاده از گلولام در استخر‌های داخل ساختمانی باید با ملاحظاتی همراه باشد.

  • قابل اطمینان و با دوام:

گلولام تحت استاندارد‌های بالایی تولید می‌شود و محصولات تولیدی باید آزمون‌های کیفی متعدد را پشت سر بگذارند. شرکت‌های کنترل کیفی متعددی در کشور‌های اروپایی، استرالیا و امریکا در سطح ملی مشغول فعالیت هستند و گلولام تولیدی در آن کشور‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند تا محصولات بی‌کیفیت به بازار راه پیدا نکنند.

  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی:

گلولام در برابر اکثر اسید‌ها، اکسید‌ها و مواد خورنده دیگر مقاوم است. مکان‌هایی که ممکن است گلولام در آنها در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرد شامل کلینیک‌ها چه برای انسان و چه برای دام، بیمارستان‌ها، استخر‌ها و انباری‌ها است.

 

 

در همین راستا سایت فیکس چی اقدام به معرفی مجریان ماهر و مجرب جهت استفاده از انواع متریال ساختمانی شامل فرآورده های چوبی و لمینیت ها نموده تا شهروندان گرامی با انتخاب ایشان از خدمات با کیفیت بهره مند گردند.

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید