منو

همه چیز درباره رنگ: بهینه سازی هر اتاق با استفاده از رنگ مناسب

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%a8%d9%87%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%87%d8%b1-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%a7/ کپی شد [addtoany]

بنظر کارشناسان برخی از رنگ ها روی سطوح در فضاهای خاص بهتر از دیگر جاها به کار می آیند. به همین دلیل است هنگام انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی و نقاشی اتاق، بیشتر ما ابتدا رنگ های مورد علاقه خودمان را بدون توجه به اینکه چقدر آن رنگ برای آن فضا مناسب است انتخاب می کنیم.

در این مطلب هدف ما این است که به ترکیب هر کدام از این موارد بپردازیم: هر رنگی برای هر اتاقی مناسب است، که می تواند رنگی آرام برای اتاق خواب باشد یا رنگی اشتها آور برای غذاخوری.

 

اتاق خواب

غالباً ما انسان ها حدود یک سوم از زمان زندگی خود را در اتاق خواب خود سپری می کنیم. اینجا همان جایی است که ما در آن استراحت می کنیم، به خواب می رویم و می خواهیم سرحال شویم. محل استراحت یک مکان بسیار مهم است و مهم تر رنگی است که برای این اتاق انتخاب می کنید.

رنگ سبز مایه‌ی آرامش مطلق است. به گفته خانم وندی گرین هاف (Wendy Greenhalf)، مدیر کل کالج بین المللی رنگ و طراحی استرالیا “رنگ هایی که ما در خانه و محیط اطرافمان استفاده می کنیم بر سلامت جسم و روان ما تأثیر می گذارد.”

خانم وندی می گوید “به طور معمول رنگ سبز با طبیعت، راحتی و آرامش همراه است، که به خوبی یک رنگ مناسب برای اتاق خواب است.”

همچنین می افزاید “اگر شما یک زندگی شلوغ و پر سر و صدا داشته باشید، رنگ سبز اتاق خواب می تواند بعنوان تسکین دهنده ای برای بازیابی انرژی و شارژ مجدد برای یک خواب آرام در شب کمک کند.”

از قدیم سبز نماد زندگی جدید و تجدید حیات بوده است، پس چه بهتر که شما هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب احساس تراوت و تازگی کنید.

نکته: اتاق خواب مهمترین اتاق شما در خانه تان است و بدرستی تزئین کردن آن صرفاً در مورد رنگ دیوار نیست. بلکه در مورد ملافه، بالش و لوازم جانبی نیز بايد حساسيت لازم را داشته باشيد.

 

اتاق مطالعه و کار

یک اتاق مطالعه یا کار خوب اتاقی است که در آن بتوان با آرامش و بدون حواسپرتی تمرکز داشت. فضای یک دفتر تاثیر زیادی بر خط مشی و فکر شما دارد چون جایی است برای تمرکز، گسترش ایده ها و تکمیل کار شما، فرقی نمی کند کار شما خلاقیت باشد یا تحلیل.

رنگ آبی افزایش بهره وری است. رنگ آبی همه کاره است و به شما کمک می کند که احساسی آرام و سازنده داشته باشید. یک مطالعه دانشگاهی در تگزاس آمریکا نشان داد که رنگ آبی باعث کاهش میزان ضربان قلب می شود و با افزایش تمرکز در فرد باعث افزایش بهره وری می شود.

رنگ آبی تداعی کننده آسمان، اقیانوس، آب و حتی بهداشت است. چه کسی از تماشای یک آسمان آبی صاف یا اقیانوس آبی همچون کریستال لذت نمی برد

بر اساس یک مطالعه دانشگاه کریتون، افراد در فضاهای اداری آبی یا سبز احساس آرامش و امیدواری بیشتری نسبت به کارشان داشتند.

 

سالن غذاخوری

لذت بردن از غذا خوردن با دوستان و خانواده صرفاً بخاطر خود غذا نیست، بلکه بخاطر یک فضای گرم و جذاب نیز هست. البته حس گرسنگی نیز بر این لذت می افزاید.

رنگ قرمز اشتها را تحریک می کند. رنگ قرمز عامل ایجاد هیجان، انرژی و گرما است و همچنین با عشق، گل های رز، خطر و شور و شوق نیز همراه است. بازاریابان بر این باورند که رنگ قرمز مردم را گرسنه می کند: به لوگوی فست فودهای محبوب دقت کنید.

خانم آندره لوچنا (Andrea Lucena-Orr)، مسئول برنامه ریزی رنگ و مدیر ارتباطات شرکت Dulux، تولید کننده رنگ در استرالیا می گوید: “داشتن یک سطح قرمز در یک اتاق ناهار خوری می تواند یک حس دراماتیک شما را بیشتر کند”

و می گوید : “طیف های رنگ قرمز مهمان نواز، پرجنب و جوش و گرم هستند، و اشتها برانگیز هستند.”

وندی گرین هاف نیز بر این عقیده است که “رنگ های قرمز دارای اثر تحریک کننده هستند و برای اتاق هایی مناسب هستند که نیاز به گرما و تحرکات جسمی دارند، به همین دلیل است که وقتی می خواهید در اتاق ناهار خوری گپ دوستانه و محیط گرمی را دور میز داشته باشید، رنگ قرمز به کارتان می آید.”

نکته: از آنجایی که رنگ قرمز چنین رنگ قوی هست، در جاهایی که مردم غذا می خورند، به کار بردن رنگ قرمز در چند لکه نیز تاثیر خود را می گذارد.

 

آشپزخانه

فضای آماده کردن غذا باید مکان های گرم و شادی باشند که می توانید در آن خلاقیت داشته باشید، اشتها را بالا ببرید و از عطر و بوی غذا های زیباتون در حین پخت لذت ببرید.

رنگ زرد اشتیاق شما را در هنگام پخت و پز افزایش می دهد. زرد رنگ روشنی، گرما و شادی است. یک لحظه به چیزهای زرد روشن فکر کنید! آنها عموماً مثل لیمو، موز، آفتابگردان و خورشید مثبت و تازه هستند.

آندره لوچنا به این معتقد است که “رنگ زرد مانند رنگ سفید، منعکس کننده نور است و می تواند در یک آشپزخانه تاریک مفید ظاهر شود.”

نکته:  استفاده از مبلمان و لوازم جانبی زرد رنگ در آشپزخانه (مدرن یا کلاسیک) شادی لذت بخشی به فضا می دهد.

 

نشیمن

اتاق نشیمن محل ریلکسیشن اعضای خانواده است. این فضا برای ایجاد روابط اجتماعی در خانواده است و اینجا جایی است که ذهنتان را پس از یک روز طولانی از مسائل بیرئن از خانه خالی می کنید.

فضای سفید در زندگی باعث ایجاد آرامش می شود. دیوارهای سفید، با بازتاب نور، به لحاظ بصری فضا را بزرگتر نشان می دهند. بسیاری از عناصر زیبای طبیعت نیز سفید هستند، مانند ابرها، شن و ماسه های درون ساحل، صدف ها، امواج دریا، سنگ ها و صخره ها. رنگ سفید اغلب با خلوص و پاکیزگی همراه است که به بزرگی فضای سالن کمک زیادی می کند.

خانم گرین هاف در مورد رنگ سفید می گوید “نشیمن سفید حس گشاده رویی و آرامشی همراه با تفکر را برای ما به ارمغان می آورد.”

و می افزاید “رنگ سفید گرم  فضا را لطیف تر و سنتی تر و در عوض رنگ سفید سرد فضا را امروزی تر و تازه تر نشان می دهد.”

البته رنگ سفید رنگی است که به همه کار می آید و پیوند دهنده خوبی است برای متریال ها، بافت ها و رنگ های مختلف.

نکته: هنگامی که می خواهید با چند رنگ و بافت مختلف در فضا کنتراست و تضاد رنگی ایجاد کنید، رنگ سفید برای آن فضا مناسبترین رنگ است. شما همچنین می توانید ترکیبی از مبلمان رنگی و خنثی را در کنار هم برای ایجاد کنتراست در فضا داشته باشید.

 

اتاق تلوزیون

اگر شما از آن دسته از کسانی هستید که برای دیدن تلوزیون، برنامه ها و فیلم های مورد علاقه خود، فضایی جداگانه را اختصاص داده اید. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که مهمترین ویژگی اتاق تلوزیون این است که به شما اجازه می دهد فیلم ها، مسابقات ورزشی و برنامه های تلویزیونی را که علاقه به تماشای انها را دارید، تمرکز کامل بر روی صفحه نمایش تلوزیون را برای شما پدید می آورند.

رنگ مشکی لذت تماشا را دوچندان می کند. به نظر خانم آندره لوچنا، بودن در اتاق سیاه می تواند به شیوه های مختلفی مردم را تحت تاثیر قرار دهد. تاریکی بسیار به شب وابستگی دارد و البته به دنیای ناشناخته ها نیز متصل است! نشستن در یک اتاق تاریک، فضایی از رمز و راز را برایتان ایجاد می کند. یک اتاق تلوزیون به رنگ مشکی به بیننده این اجازه را می دهد که فقط بر روی نور تمرکز کند، آن هم یعنی صفحه نمایش تلوزیون! همچنین باعث بهتر دیده شدن رنگ ها و کاهش بازتاب نور نیز می شود.

 

پس به ما بگویید که آیا مایل هستید رنگ اتاق خواب، اتاق کار یا اتاق تلوزیون خود را تغییر دهید؟ لطفاً دیدگاه خود را در بخش نظرات با فیکس چی  در میان بگذارید.

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید