منو

همه چیز درباره در داخلی ساختمان

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%af%d8%b1%d8%a8-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%86/ کپی شد [addtoany]

همه چیز درباره در داخلی ساختمان را بدانید

در ورودی ساختمان

اولین قسمت از هر بنایی، هر خانه‌ای و هر ساختمانی، در ورودی آن است. در واقع نمی‌دانیم در را دقیقا چه کسی اختراع کرده‌است؛ همان‌قدر که نمی‌دانیم اولین بار چه کسی چرخ را اختراع کرده‌ است. اما می‌توان گفت اختراع و استفاده از در به عنوان مهم‌ترین محافظ فضای درون خانه و شاید فضای غارهای اولیه انسانی که توسط تخته‌ سنگ‌ها پوشیده‌ می‌شدند، یک پیشرفت چشمگیر در نوع خودش بوده‌ است.

در کاربردهای وسیعی در زندگی انسان‌ها داشته‌ است؛ آن‌قدر زیاد که جزو بدیهیات به‌ حساب می‌آیند. در ورودی هوا، انسان‌ها، نور، نویز، گرد و غبار، آب و حمله حیوانات به انسان اولیه بوده‌ است. هر چند رفته‌ رفته در طول تاریخ، درها به دروازه‌ها و نماد‌هایی از قدرت و زیبایی‌ شناختی بدل شدند و هنوز هم مناطقی در شهرهای قدیمی ایران وجود دارد که نام‌گذاری آن‌ها با «در» آغاز می‌شود.

در نخستین عنصر دیداری در هر بنایی است. نخستین و شاید مهم‌ترین عنصر در زمان ورود به یک بنا، «در» آن است. البته اساسا منظور ما دراین نوشته بر «در داخلی» است؛ یعنی دری که به درون فضای نشیمنی خانه باز می‌شود و درهایی که درون خانه برای آشپزخانه، دستشویی و حمام و یا اتاق‌ها به کار می‌روند. درهای داخلی از منظر طراحی و زیبایی‌شناختی بسیار متنوع هستند.

برخی از مهم‌ترین نمونه‌های درهای داخلی با عباراتی نظیر در هلندی، در سالُن (احتمالا در فیلم‌های وسترن این نوع را به وفور دیده ‌باشید)، در فرانسوی، در درون دیواری، در کرکره‌ای، در ترکیبی (چوب و فلز و شیشه و متریال‌های دیگر)، در طرح‌ خَم‌دار، در سه‌تکه، در دو طرفه، در کشویی ( که برای نسل دهه شصتی نوستالژی «اوشین و سال‌های دور از خانه» است)، در استرالیایی و در نهایت در کاذب که از انواع سنتی درهایی است که عمدتا در مقابر مصر باستان استفاده شده‌ است.

تقسیم بندی انواع در از منظر مکانیسم بازشدن و هم‌چنین جنس و مواد به کار رفته در آن

در از منظر مکانیسم بازشدن و هم‌چنین جنس و مواد به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.

 

 

از منظر مکانیسم درهای داخلی می‌توانند بر ساختار لولاها استوار شوند. محور گردش لولا در درهای داخلی عمدتا عمودی است. محور گردش لولا بر حسب کاربرد (دستشویی یا حمام) می‌تواند به درون‌گَرد یا برون‌گَرد تنظیم شود. در این میان برخی لولاها گردش دو طرفه دارند؛ یعنی هم به درون و هم به بیرون باز می‌شوند.

درهای کشویی، پرده‌ای، و پاکتی انواع دیگری از درها هستند که مکانیسم باز شدن آن‌ها لغزش به اطراف (دو تکه‌ای یا یک تکه‌ای) است. در معماری داخلی درهای کشویی عموما برای محوطه ورودی «حیاط پشتی» استفاده می‌شوند.

 

از مکانیسم گردشی هم می‌توان برای درهای خاصی استفاده کرد؛ نظیر درهای کرکره‌ای که به سمت بالا باز می‌شوند. کاربرد این درها می‌توان بسیار متنوع باشد. نظیر در خانه حیوان خانگی یا کابینت‌های داخل آشپزخانه.

درهایی که بدون لولا و با نر و مادگی باز و بسته می‌شوند و درهایی که از آن‌ها به نام درهای پیشرو نام برده می‌شود که مکانیسم بازشدن آن‌ها کاملا منحصر به فرد و مثلا به صورت لوزی، متوازی الاضلاع و … است.

تقسیم بندی انواع در از منظر مواد تشکیل دهنده و جنس آن

درها از منظر مواد تشکیل دهنده و جنس آن عمدتا به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند.

 

درهای MDF که توسط دستگاه CNC طرح‌های متنوعی رویشان اجرا می‌شود و از محبوب‌ترین درها هستند.

 

درهای HDF که قیمت مناسب‌تری نسبت به انواع MDF دارند و در دو نوع خام و رنگ‌شده در بازار موجود هستند.

 

 

 

درهای PVC که به دلیل استفاده از مواد ضدآب، از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای سرویس‌های بهداشتی هستند. این درها عمدتا از HDF هستند که توسط لایه‌ای از PVC پوشیده شده‌اند.

 

 

مهم‌ترین مسئله در انتخاب در مسئله بودجه و کاربرد آن است.

در همین راستا سایت فیکس چی اقدام به معرفی مجریان ماهر و مجرب جهت نصب و اجرای انواع درب های ساختمانی نموده تا شهروندان گرامی با انتخاب ایشان از خدمات با کیفیت بهره مند گردند.

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید