منو

نقش گلولام در ساختمان

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d9%86%d9%82%d8%b4-%da%af%d9%84%d9%88%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%86/ کپی شد [addtoany]

نقش گلولام در ساختمان

خرپا برای معماری سقف

خرپا سازه‌ای است که دارای یک یا چند واحد مثلثی شکل است. این واحد‌های مثلثی شکل معمولا از ستون‌های مستقیم و باریک گلولام تشکیل شده‌اند که در دو انتها با مفصل‌هایی به هم وصل می‌شوند. نیرو‌های بیرونی که به این ساختار اعمال می‌شوند از طریق ستون‌های باریک به مفاصل منتقل و جذب می‌شوند. این نیروها یا به شکل کششی و یا به صورت فشاری هستند.

استحکام خرپا مدیون شکل مثلثی آن است. ستون‌ها با همدیگر ساختاری محکم تشکیل می‌دهند که در برابر نیروهای وارده به خود مقاوم هستند. در یک ساختمان دو نوع خرپا استفاده می‌شود. خرپاهایی که برای وصل کردن ستون‌های آنها از میخ استفاده می‌شود و معمولا در جاهایی استفاده می‌شوند که از دید مخفی هستند. خرپاهای معماری به آنهایی می‌گویند که به جزئیات آنها دقت بیشتری شده و ستون‌های زیباتری دارند. در وصل کردن ستون‌های این نوع خرپا از میخ استفاده نمی‌شود. این نوع خرپا درجاهایی استفاده می‌شود که در معرض دید قرار دارد و به زیبایی ساختمان لطمه نمی‌زند بلکه آن را زیباتر هم می‌کند.

مزایای استفاده از خرپای گلولام در سقف قابل توجه هستند. گلولام از نظر زیست محیطی نسبت به رقبا انتخاب بهتری است. در مقایسه با سقف‌های شیروانی متداول، سقف‌های خرپایی گلولام از ستون‌های باریک اما مقاوم‌تری بهره می‌برند که به نوبه خود وزن کلی سقف را کاهش می‌دهند.

همچنین با گلولام امکان مسقف کردن مساحت وسیع‌تری نسبت به دیگر روش‌های مسقف کردن وجود دارد. به علت سبک بودن ستون‌های گلولام ساخت و نصب آنها آسان است و به سرعت انجام می‌شود و نتیجه کار هم ساختازی زیبا و چشم نواز است. در مقاله ی “گلولام، چوب در نقش فولاد” از ویژگی ها و میزان استحکام گلولام بیشتر بدانید.

 

کف پوش ساختمان

گلولام در کف سازی ساختمان در دو جنبه کاربرد دارد، هم از گلولام می‌توان در زیرساخت سطح اصلی استفاده کرد و هم از گلولام می‌توان به عنوان سطح اصلی استفاده کرد. کف پوش‌های گلولام باداوم، منعطف و سازگار با انواع و اقسام کاربرد‌ها هستند. حس قدرتمندی، صمیمیت، و زیبایی طبیعی که گلولام به محیط می‌بخشد از دلایل متداول بودن این نوع کف طی سالیان اخیر در بسیاری از کشور‌های جهان است.

کف پوش‌های گلولام از محصولاتی هستند که در هر زمانی طرفدار دارند و هیچ وقت دمده نمی‌شوند. این امر عمدتا مدیون زیبایی طبیعی این محصول و نبود محصول مشابه آن در بازار است.

کف پوش گلولام در دو نوع وجود دارد یکی قطعات جدا از هم لمینت است که در محل به هم وصل می‌کنند و دیگری لمینت‌های به هم پیوسته است که تنها در چند نقطه از هم جدا هستند و با مفصل دندانه و شانه یا مفصل زبان و شیار به هم متصل می‌شوند. کف پوش گلولام را برا اساس نوع استفاده و آب و هوای محل می‌توان از گونه‌های مختلف چوب سفارش داد همچنین باید توجه داشت که هر نوع چوب جلای خاصی نیاز دارد و نباید بین نوع چوب انتخابی و جلا مغایرتی باشد.

 

 

 

چارچوب بندی

ساختمان سازی کم وزن با استفاده از گلولام معمولا شامل ساختار‌های چارچوبی و بست بندی شده (با بست محکم شده) است. این ساختار‌ها بر اساس نوع چوب با مواد مختلف روکش کاری می‌شوند. ساختارهای چارچوبی گلولام از ابعاد متوسط تا ابعاد بسیار وسیع قابل ایجاد است.

ساختمان‌هایی که با چارچوب‌های گلولام ساخته می‌شوند در جاهایی که نیاز است ساختمان سبک باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا در بارانداز‌های چوبی یا سطوح مرتفعی که با پایه ثابت شده‌اند و تحمل وزن بالا را ندارند استفاده می‌شوند. استفاده از ساختار‌های گلولام در اقامتگاه‌های ساحلی و جنگلی بسیار متداول است این امر به دلیل قیمت مناسب، اندازه‌های گوناگون و زیبایی بصری آن‌ها است.

 

 

 

 

 

 

تزئینات داخلی

تزئینات چوبی گلولام از زمان‌های گذشته تا به امروز طرفداران زیادی داشته است و کامل کننده دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها بوده است. گلولام در ساخت در و پنجره‌های چوبی و دیگر اثاثیه منزل کاربرد دارد. تقریبا از هر نوع چوب گلولام می‌توان دکوراسیون داخلی درست کرد و این به طراح دکوراسیون و سلیقه مالک ساختمان بستگی دارد.

 


 

 

در همین راستا سایت فیکس چی اقدام به معرفی مجریان ماهر و مجرب جهت استفاده از انواع متریال ساختمانی شامل فرآورده های چوبی نموده تا شهروندان گرامی با انتخاب ایشان از خدمات با کیفیت بهره مند گردند.

 

 

 

 

 

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید