منو

سازه های پوسته ای پیش ساخته

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%87/ کپی شد [addtoany]

معرفی سیستم

سیستم ها در یک تقسیم ­بندی کلی در گروه سازه ­های سه بعدی  قرار می ­گیرند.

سازه ­های سه­ بعدی با مواد و مصالح مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، چوب، بتن، کامپوزیت­ های مسلح فیبری و یا ترکیبی از این مواد را شامل  می­شود. این سازه ­ها به سه گروه تقسیم می­شود:

 الف – سازه ­های سه بعدی پیوسته که شامل اجزایی مانند دال­ ها و پوسته ­ها می­ شود.

 ب –   سازه­ های سه بعدی مشبک که شامل عناصر طولی جدا از هم می ­باشد.

  ج –   سازه های سه بعدی دو گانه که شامل ترکیبی ار اجزای جدا و پیوسته است.

 

 

ویژگی های معماری

امروزه از موقعیت غیر قابل انکاری در اجرای طرح های بدیع و مقاوم بر خوردارند. با به کارگیری تکنولوژی های نوین و پیشرفته در طراحی و اجرای سازه های  پوسته ای پیش ساخته, این امکان فراهم می شود که بتوان فضاهای قابل استفاده و درعین حال ساده و زیبا برای کاربری های مختلف ایجاد کرد.

 

انواع کاربری­ های این سازه درمعماری را می­ توان با استفاده ازسقف­ های پوسته­ای پیش­ ساخته به نحوه مطلوب طراحی و اجرا کرد.

بعنوان مثال برای کاربری مسکونی می­توان انواع پلان­های معماری را طراحی کرد،ضمن آنکه سرعت و سهولت اجرای چنین طرح­هایی را در حداقل زمان و با هزینه قابل مقایسه با سایر روش­ها فراهم سازد. همچنین برای استفاده بیشتر از زمین می­توان با استفاده از سازه ­های پوسته­ای پیش ­ساخته در دو طبقه اجرا کرد.با استفاده از سازه­ های پوسته­ای پیش ­ساخته می­توان دهانه­ های ۱۰ تا ۱۵ متر را با پوسته بتنی به ضخامت ۲۰ تا ۳۰ سانتی­مترپوشاند. در طرح­هایی که ابعاد بیشتری مورد نیاز است مانند مدرسه، نمایشگاه، درمانگاه، رستوران و… می ­توان از ترکیب دو یا چند سازه پوسته­ای پیش ­ساخته برای پوشش فضاهای مورد نظر دهانه استفاده کرد.

 

 

سیستم سازه

پایداری سازهایاین سیستم با استفاده از رفتار پوسته­ای در برابر نیروهای ثقلی و بارهای جانبی تامین می­شود.انتقال بار در پوسته بتنی توسط مکانیزم غشایی آنجا می­ گیرد. در صورت ایجاد تقسیمات درونی به فضاهای محدود سقف فضاهای داخلی پوسته ­ها بر روی دیوارها باربر تکیه می­ کنند پنجره ­ها هم می­ توانند به صورت بازشوها­یی در دیوارها قرار گیرند. دیوارهای زیر سقف در برابر بارهای جانبی به صورت دیوار برشی عمل می ­کند و ضوابط طراحی آن همانند دیوارهای باربر است.

 

روش اجرا

برای اجرای سازه ی پوسته ای  روش های متعددی وجود  دارد که از جمله اجرای قالبندی با چوب یا فولاد و بتن ریزی به صورت  سازه ای یکپارچه به  شکل پوسته ای است. برای قالبندی می توان از روش های متدوال و یا قالب های هوای فشرده (روش گانایت) استفاده کرد.

روش سریعتر و آسانتر استفاده از قطعات بتنی پیش ساخته برای تشکیل سازه پوسته ای است.

 

ویژگی های سیستم از نظر تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در این سیستم ساختمانی همانند ساختمان های متداول به راحتی قابل اجرا هستند.

 

بررسی سیستم از نظر  هزینه و زمان ساخت

به دلیل استفاده از رفتار پر بازده پوسته های بتنی و حذف ستون ها و اجرای پوسته ها به صورت پیش ساخته از نظر زمان ساخت , مصرف مصالح و هزینه اجرای سازه نسبت به بسیاری از روشهای مشابه دارای برتری قابل توجهی می باشد.

 

بررسی سیستم از نظر عایق بندی صدا

هنگام اجرای پوسته بتنی و دیواره های ساختمان باید از عایق های حرارتی و صوتی مناسب مانند پشم سنگ با ضخامت لازم در زیر پوشش داخلی ساختمان استفاده کرد تا تبادل حرارتی بین فضای داخل و خارج به حداقل برسد و ضوابط مربوط به اکوستیک و صدابندی مناسب رعایت شود. این سیستم از نظر مصرف انرژی و عایق بندی صدا دارای شرایط مطلوبی خواهد بود.

 

بررسی سیستم از نظر تاثیرات زیست محیطی

سیمان مورد استفاده در بتن از آلاینده های محیط زیست محسوب می شود . از سوی دیگر در حال حاضر امکان بازیافت و استفاده مجدد از مصالح مورد استفاده در این سیستم به صورت گسترده وجود ندارد .

 

کاربری های مناسب

¨ ساختمان های مسکونی

¨نمایشگاه ها

¨مجتمع های تجاری

¨سالن های ورزشی

¨مدارس و مراکز آموزشی

¨رستوران ها

¨موزه ها

¨امفی تئا تر و سالن های اجتماعات

¨استخر

¨ساختمان های مذهبی و فرهنگی

¨درمانگاه

¨مهد کودک

 

 

مزایا

¨سرعت و سهولت ساخت

¨ایجاد فضایی بدون ستون

¨ زیبایی و جذابیت فرم

¨ عملکرد مناسب در برابر نیروهای زلزله

¨امکان ترکیب و ایجاد فرم­های متنوع

¨ صرفه جویی در مصرف انرژی است

 

معایب

¨عدم امکان اجرا در طبقات متعدد

¨عدم استفاده بهینه از فضاها به دلیل شکل دایره­ای

¨عدم سازگاری با محیط زیست به دلیل استفاده از بتن

سازه پوسته بتنی پیش ساخته یکی از روش های مناسب برای احداث سریع واحدهای مسکونی به شمار می رود . این روش می تواند امکان ساخت تعداد زیادی از واحدهای مسکونی را در مدت زمان کوتاهی فراهم کند . بنابراین برای اسکان سریع یا موقت در شرایط خاص یا در زمان بروز سوانح طبیعی راه حل مناسبی محسوب می شود. شکل مناسب ساختمان و فضای بدون ستون میانی , امکان استفاده از آن برای عملکردهای عمومی مانند درمانگاه , فضای ورزشی و یا مدرسه و رستوران ممکن می سازد به دلیل زیبایی و جذابیت می توان برای نمایشگاه ها و مراکز تجاری و مراکز اجتماعات یک راه حل مناسب محسوب می گردد .

 

 

 

در همین راستا سایت فیکس چی اقدام به معرفی مجریان ماهر و مجرب جهت استفاده از انواع سازه های پیش ساخته ساختمانی  نموده تا شهروندان گرامی با انتخاب ایشان از خدمات با کیفیت بهره مند گردند.

 

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید