منو

روستیک، روح طبیعت در خانه (Lifestyle Rustic )

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%db%8c%da%a9%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%ad-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-lifestyle-rustic/ کپی شد [addtoany]

روستیک

سبك روستيك به طور كلي يك سبك طبيعي و ارگانيك می باشد كه مبناي آن استفاده از اشكال، متريال و بافت هاي ارگانيك و طبيعي است. از اينرو، اين سبك گرمايي خوشايند و اصيل دارد كه همين گرما، به مهم‌ترين وي‍‍ژگي آن تبديل شده است. در حقيقت افرادي كه سبك روستيك را براي دكوراسيون خانه خود انتخاب مي‌كنند، طبيعت، آرامش و زيبايي‌هاي فطري آن را در خانه خود خواهند داشت.

نوعي احساس به عقب برگشتن و ارتباط با زمان هاي گذشته است و همين حس نوستالوژي كه براي فرد در چنين دكوراسيوني به وجود مي آيد بسيار خوشايند مي باشد. صداقت و بي آلايشي خاص دارد كه آن را دوست داشتني مي سازد. در دنيايي كه بسياري از چيزها در آن مجازي هستند، اين سبك؛ جزو معدود سبکهایی است كه سرشار از زندگي است.

 

 

مصالح کاربردی در سبک روستیک

 حداقل‌های ضروری در این سبک دیده می‌شود که جذابیت خود را مدیون این عوامل اساسی است؛ کف‌هایی ساخته شده از انواع سنگ‌های کمتر صیقلی مانند «سنگ لوح» یا «تراورتن» چوب‌های قدیمی به عنوان تیرهای چوبی معمارانه در فضای داخلی به صورت قفسه یا بخشی از دیوارپوش فضا یا وسایل ساخته شده از آن وجود کف‌هایی که با چوب‌هایی به شکل الوار فرش شده باشند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم از طبیعت‌گرایی روستایی خواهد بود.

 

 

سطوح بافت‌دار و ناصاف دیوار از دیگر شاخصه‌های این سبک است. می‌توان با ایجاد بافتی ملایم از روش پتینه بر روی دیوار استفاده کرد. در این صورت دیوار دارای سایه روشن‌هایی می‌شود که فضا را از حالت یکنواختی بیرون می‌آورد. در ضمن رنگ‌های بر پایه آب فراموش نشود. کاربرد چوب برروی دیوارها چه به صورت کامل تمام دیوار را بپوشاند و چه به صورت قفسه‌های بزرگ چوبی (به‌خصوص بدون وجود درهای شیشه‌ای برروی آنها و با سبکی ساده و سرراست و بدون پیرایه) نیز فضای روستایی طبیعت‌گرایانه خلق می‌کند. چه در کف و چه در دیوار یا وسایل، از روغن‌های طبیعی تقویت‌کننده چوب که عمر آن را طولانی می‌کند به جای روغن جلا (وارنیش) استفاده می شود.

 

 

وجود چوب‌هاي خام و ناصاف

چوب‌هاي طبيعي و خام؛ جزو نخستين تعريف كننده‌هاي سبك روستيك هستند. آن‌ها با وجودشان در دكوراسيون و در قالب پوشش سقف، ستون، فريم در وپنجره و … بلافاصله پايه و اساس، شيرازه و مبناي اين سبك را بر پا مي‌كنند.

بنابراين، اگر تصميم داريد سبك روستيك را در دكوراسيون خانه خود داشته باشيد؛ حتما چوب خام و ناصاف ( پرداخت نشده ) را در الويت مواد مورد استفاده قرار دهيد.

 

اشكال و فرم‌هاي ارگانيك

يكي از اقداماتي كه سبك روستيك را به ميزان زيادي براي دكوراسيون فضا تعريف مي‌كند، استفاده از عناصر و اشيايي با اشكال و فرم‌هاي ارگانيك و طبيعي است كه خوشبختانه ؛ امروزه با تنوع زيادي در بازار موجود هستند.

در اين اشكال و فرمها آنچه ديده مي‌شود ؛ حالاتي طبيعي و ناصاف و كج و معوج است، چنان كه گويي به همان صورت طبيعي خود و بدون هيچ اقدامي روي آن‌ها ، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

 

 توجه به پتينه

سبك روستيك، بدون وجود عناصر پتينه شده برجسته نيست. براي داشتن دكوراسيوني با سبك روستيك ؛ بايد حتي المقدور از سطح و عناصري كه ظاهري سالخورده و پتينه شده دارند ، استفاده كنيد. البته اين نكته، بدان معني نيست كه در سبك روستيك؛ هيچ جايي براي سطوح و بافت‌هاي صيقلي و براق وجود ندارد؛ بلكه استفاده از چنين بافت‌هايي به عنوان چاشني، در قالب اكسسوري‌هايي همچون؛ گلدان يا قاب عكس هم توصيه مي‌شود .

 

 

 

گرمای رنگ ها در سبک روستیک

رنگ‌ها در این سبک، عموما خاموش‌اند و آرام و از طبیعت الهام می‌گیرند. ترکیب رنگ‌های کرم و طیف های روشن آن (ترکیب با سفید)، انواع زردهای ترکیب شده با سفید یا خاکستری یا انواع رنگ‌های خاکی (مانند آجری، قهوه‌ای‌ها، زیتونی‌ها و…) در کنار رنگ‌های قوی مانند شکلاتی یا خاکستری‌های تیره.

برای ایجاد تنوع نیز می‌توان از سبز خره‌ای (سبز تیره یا مایل به آبی) و قرمزهای سرد (مانند شاتوتی، آلبالویی) یا قرمزهای گرم (مانند خرمالویی یا قرمز- قهوه‌ای) استفاده کرد.

فیروزه‌ای نیز رنگ مناسب ، زیبا و همسو با معماری ایرانی است که کار را کامل می‌کند.

در همین راستا، سایت فیکس چی اقدام به معرفی طراحان ماهر و مجرب جهت طراحی داخلی در انواع سبکها (روستیک ، مدرن، پست مدرن، کلاسیک و …) نموده تا شهروندان گرامی با انتخاب ایشان از خدمات با کیفیت بهره مند گردند.

 

 

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید