منو

بتن شفاف ، عجیب اما واقعی ! (Litracon,Light transmissing concrete)

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d8%a8%d8%aa%d9%86-%d8%b4%d9%81%d8%a7%d9%81-%d8%8c-%d8%b9%d8%ac%db%8c%d8%a8-%d8%a7%d9%85%d8%a7-%d9%88%d8%a7%d9%82%d8%b9%db%8c-litracon-light-transmissing-concrete/ کپی شد [addtoany]

مصالح و متریالهای تولیدی دنیای امروز، مرزها و محدودیتها را پشت سر گذاشته ، و گاه تضاد ها را در هم می آمیزد . زمانیکه مهندس جوان ۲۷ ساله مجارستانی ایده ی ساخت بتنی با قابلیت عبور نور را در سر می پروراند ، شاید فکرش را هم نمی کرد که خالق یکی از جذابترین متریال های عصر خود باشد و بزرگترین کمپانی های تولید مصالح برای شکار بازار آن ، با یکدیگر به رقابت بپردازند . آرن سلونزی در سال ۲۰۰۴ با ترکیب فیبر نوری و بتن معمولی قادر به ابداع لایتراکن ( Litracon ) یا بتن شفاف شد . بتنی که اگر شیء ای در سمت تابیدن نور جلویش قرار بگیرد ، سایه اش از طرف دیگر متریال پیدا می شود ، چیزی که تصورش هم تا قبل از خلق آن عجیب و نشدنی بود .

ساختار لایتراکن

لایتراکن از ترکیب ۴% فیبر نوری و ۹۶% بتن معمولی ساخته شده است . رشته های فیبر نوری بواسطه کوچک بودنشان با بتن بصورت کاملا همگن ترکیب شده و ساختار یکسانی ایجاد بوجود آورده اند . چیدمان فیبرهای نوری در زوایای نزدیک به عمود بر سطوح خارجی لایتراکن موجب عبور نور تا چندین متر( حدود ۲۰متر ) از ضخامت متریال بدون کاهش انرژی آن گردیده است . دانسیته ۲۱۰۰-۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، لایتراکن را دارای مقاومت فشاری ۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع و مقاومت کششی ۷ نیوتن بر میلی متر مربع کرده است . ضمنا لایتراکن را بدون ایجاد خللی در شفاف بودنش می توان با عبور شیارهای جهت قرارگیری افقی و عمودی میلگرد مسلح نمود .

 

 

ویژگیهای لایتراکن

عبور نور تا ضخامت چندین متر در لایتراکن بدون ایجاد تغییر در طیف رنگ ، ویژگی منحصر بفرد این متریال زیباست . از لایتراکن بعنوان عنصر سازه ای و باربر تا دیوار با ضخامت ۲ متر ، نیز می توان استفاده کرد . از محاسن این متریال صرفه جویی در مصرف برق ، با استفاده از آن در فضاهایی است که احتیاج به نور مستقیم ندارند .

کاربرد لایتراکن

الف) دیوار های جدا کننده باربر و دکوراتیو :

از لایتراکن در ساخت دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان می توان استفاده کرد که بیشترین میزان کاربرد آن است . در خصوص استفاده آن در دیوار خارجی بهتر است کشیدگی دیوار شرقی غربی باشد تا حین طلوع و غروب خورشید با کاهش زاویه نور، حداکثر نور را به داخل هدایت کند.

در تیغه های جدا کننده داخلی نیز وجوح اصلی و جداره های جانبی دیوار قادر به عبور نور خواهند بود .

ب) کف پوش های شفاف :

قطعا عبور نور در طبقات از طریق کف ، بسیار هیجان انگیز است که توسط کفپوشهای ساخته شده از لایتراکن میسر است .

ج) طراحی های دکوراتیو :

از لایتراکن برای پوشش روی نورپردازی و استفاده در قالب های لایت باکس های تزیینی استفاده می شود . تضاد روشنی نور و سختی بتن سوژه هنرمندان بسیاری در ایجاد عناصر و مصنوعات مفهومی و هنری از لایتراکن بوده است .

محصولات لایتراکن

الف ) چراغهای لایتراکن :

در این روشنایی های زیبا ، منبع نور درون مجموعه ای از بلوکهای لایتراکن قرار گرفته و نور با عبور از آنها ساطع می شود .

ب) کاشی لایتراکن :

کاشی های لایتراکن حاوی ۵۰% فیبر نوری با توزیع یکسان و یکنواخت است . این محصول از چیدمان لایه های الیاف نوری و بتن روی هم ، و برش در قطعات کاشی ساخته می شود . کاشی لایتراکن بواسطه داشتن شفافیت ، دوام و قدرت توزیع بار ، محصولی کاربردی و زیبا جهت پوشش فضاهای مختلف است .

جهت نصب و تعمیر کاشی و انواع پوشش های بتنی ، سایت فیکس چی ، اقدام به معرفی تکنسین های ماهر و متخصص نموده که با انتخاب ایشان می توانید از خدمات با کیفیت ایشان بهره مند شوید .

 

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید