منو

آموزش ساخت مبل کوسنی پارچه ای

نوشته ۰
http://www.fixchi.com/blog/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%a8%d9%84-%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%86%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%86%d9%87-%d8%a7%db%8c/ کپی شد [addtoany]

 ساخت مبل کوسنی پارچه ای

به تازگی با ورق زدن مجلات طراحی داخلی منزل، متوجه می شوید که طراحان داخلی علاقه زیادی به مبل کوسنی بخاطر قابل استفاده و هماهنگ بودن با فضاهای مختلف، پیدا کرده اند.

شما با این آموزش ساده می تونید با هزینه اندکی، روش ساخت یکی از همین مدل مبل ها را یاد بگیرید. ما برای مقرون به صرفه بودن، از پارچه گونی یا کنفی به عرض ۱٫۵ متر استفاده کردیم. شما می تونید این کار را با پارچه مورد علاقه تان انجام دهید.

ابزار و وسایل مورد نیاز این کار عبارتند از:

۱- قیچی

۲- نوار چسب

۳- دو متر پارچه کرباس کتان ضخیم به عرض ۱٫۵ متر برای رویه

۴- ملافه کهنه ترجیحاً سفید (تقریباً همان اندازه) برای آستر

۵- سوزن ته گرد

۶- چرخ خیاطی

۷- نخ ضخیم به مقدار کافی

۸- دو کیسه لباس، حوله و پارچه های بدردنخور

۹- الیاف پشمی مخصوص بالش

۱۰- چسب خیاطی

۱۱- سوزن گلدوزی یا مبل دوزی

۱۲- چهار عدد کلاف نخ گلدوزی هماهنگ با رنگ پارچه

الگو ها : فایل PDF را دانلود و هر صفحه را بر روی کاغذ A4 پرینت کنید. (به تعداد پرینت از هر صفحه در فایل دقت کنید) و سپس آن ها را برش دهید.

با استفاده از نوار چسب و دستورالعمل های درون فایل، الگو ها را به هم متصل کنید. کل الگو به شکل مستطیلی در می آید که بالا و پایین آن دو تا مثلث قرار دارد. الگوی هشت ضلعی را نیز با نوار چسب به هم وصل کنید.

 

تکه ها را از رو الگو ببرید

پارچه اصلی را بر روی پارچه آستر گذاشته و الگو را با سوزن ته گرد بر روی آنها ثابت، و دور آن را با قیچی ببرید. این کار تا ۸ بار تکرار کنید تا ۸ تکه دو لایه (آستر+رویه) بدست آید.

برای درپوش بالا و پایین کار نیز پارچه ها را با همان حالت ۲ لایه از وسط تا می کنیم و الگو مربوط به هشت ضلعی را بر روی آن گذاشته و دور هشت ضلعی را با قیچی برش بزنید. این کار را برای درپوش پایین نیز یکبار دیگر انجام دهید.

 

لایه ها را با سوزن به هم وصل کنید

یک لایه آستر را زیر، دو لایه پارچه اصلی را وسط و مجدداً یک لایه آستر را بر روی پارچه ها گذاشته و از یک سمت آنها را با سوزن سنجاق کنید.

این کار را سه بار انجام دهید تا ۴ تکه ۴ لایه وصل شده از یک طرف بدست آید.

 

تکه ها را کوک کنید

از سمت آستر به فاصله ۱ سانتیمتر از لبه پارچه در راستای سوزن ها را با چرخ خیاطی بدوزید. بعد از دوختن، سوزن ها را جدا کرده تا تکه های کوسن بدست آیند.

 

درزها را اتو کنید

درز هر تیکه را از وسط باز کرده و با اتو بر روی درز بکشید.

 

چفت ها را به هم بدوزید

دو قطعه اتو زده را از سمت پارچه اصلی بر روی هم گذاشته و از سمت راست را با سوزن بهم متصل کرده و از یک طرف با چرخ خیاطی بدوزید، سوزن ها را باز و درز را اتو بزنید.

این کار را برای ۲ قطعه دیگر نیز انجام دهید. در اینجا شما دو نصفه از کوسن را دارید.

 

تکه ها را وصل کنید

۲ تکه را بصورت کاسه ای درون هم قرار داده و دور تا دور لبه های بیرونی را با سوزن به هم متصل کنید فقط با این تفاوت، از نقطه ای که در یک طرف درز ها بهم می رسند را از هر طرف با فاصله ای حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر آزاد بگذارید که کلاً حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر باز بماند.

 

دور تا دور را بدوزید

به غیر از آن فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر از هر طرف که علامت زدید، دور تا دور را با چرخ خیاطی بدوزید و بگذارید تا آن فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر، دوخته نشده باقی بماند. محل تمام شدن دوخت با فاصله ایجاد شده را با دوخت تقویت کنید.

 

پارچه ها را داخل کوسن بریزید

بیرون کوسن را از داخل سوراخ باز ایجاد شده بیرون بکشید. پارچه های بدرد نخور را بر اساس سنگینی، سبکی و کوچکی مرتب کنید.

پارچه های بزرگ و سنگین نظیر حوله را در پایین ترین قسمت قرار دهید. توجه داشته باشید پارچه های سنگینی نظیر جین را بصورت فشرده و منظم قرار دهید تا از ایجاد فضای خالی در کوسن جلوگیری شود.

بعد از اینکه کوسن تا نصفه پر شد، از پارچه های نرم و کوچک تر برای پر کردن بقیه کوسن استفاده کنید. پر کردن را با قرار دادن پارچه های ضخیم تر در وسط و پارچه های نرم تر در دیواره ها ادامه دهید.

دقت داشته باشید که پایین و وسط کوسن باید با پارچه های سنگین تر پر شود تا بخوبی بر روی زمین قرار بگیرد. پارچه های سبک تر نیز باید در نزدیکی دیواره ها قرار داشته باشند تا حس نرمی را داشته باشد.

 

الیاف پشمی را اضافه کنید

وقتی که حدود دو سوم کوسن پر شد، برای پر کردن و نرم تر کردن کوسن، فضاهای خالی مانده را با الیاف پشمی پر کنید. برای نشستن راحت بر روی کوسن، باید الیاف پشمی را به خوبی و بصورت یکدست در بالای آن قرار دهید. با تنگ تر شدن فضای درون، کوسن شکل بهتری بخود می گیرد.

نکته: ممکن است استفاده از الیاف پشمی کمی گران و در دسترس نباشد. بجای آن می توانید از پارچه های نرم تر و ریز تر استفاده کنید.

 

قسمت باز را ببندید

بعد از اینکه از مقدار پارچه های داخل کوسن راضی شدید با نخ چندلا و سوزن درز باز مانده را با دست بدوزید. تکه پارچه هشت ضلعی که بریده شده بود را در اینجا قرار خواهید داد. پس نگران مقدار باز بودن درز آن نباشید.

 

تکه های بالا و پایین را آماده کنید

با چسب خیاطی می توانید لبه تکه های بالا و پایین را با فاصله ۱ سانتیمتر از هر طرف بخوبی تابزنید.

 

تکه های بالا و پایین را کوک موقت بزنید

تا حد امکان لبه های هشت ضلعی را نزدیک به درز های روی کوسن تنظیم کنید. برای تنظیم راحتتر می توانید از سوزن ته گرد استفاده کنید.

حال به فاصله ۱ سانتیمتر از هر طرف، هشت ضلعی را به کوسن کوک بزنید. همین کار را برای تکه هشت ضلعی زیر کوسن انجام دهید.

 

کوک تزئینی را تمرین کنید

با استفاده از این راهنمای دوخت، روی درز های کوسن را بدوزید. اگر چه کار ساده ایست، اما قبل از انجام حتماً بر روی یک تکه پارچه تمرین کنید تا در این نوع کوک مهارت عالی را پیدا کرده و با خیال راحتتر کوک بزنید.

 

قدم اول کوک تزئینی

با استفاده از این روش روی تمام درزها را کوک بزنید. شما می توانید با جفت کردن ۱ متر نخ گلدوزی در کنار هم این کار را با خیال راحتتری انجام دهید.

در بالای یکی از درزها، از لبه هشت ضلعی، به فاصله یک سانتیمتر از درز، اولین کوک را بزنید. سوزن را به اندازه یک سانتیمتر پایین برده و از روی درز بالا بیاورید. سوزن را در نیم سانتیمتری درز فرو کرده و نیم سانتیمتر بعد به سمت راست بیرون بیاورید. نخ را زیر سوزن قرار دهید.

 

قدم دوم کوک تزئینی

نخ را از روی حلقه بوجود آمده بیرون بکشید.

 

قدم سوم کوک تزئینی

نخ را محکم به سمت راست کوک بکشید.

 

قدم چهارم کوک تزئینی

نخ را محکم به جهت مخالف یعنی به سمت چپ درز بکشید. کوک بعدی را در سمت چپ به فاصله ۲ تا ۲٫۵ سانتیمتر پایین تر از کوک سمت راستی در راستای کوک بالایی بزنید.

 

قدم پنجم کوک تزئینی

در فاصله نیم سانتیمتری درز، سوزن را داخل پارچه کرده و در فاصله ۱ سانتیمتری نخ را زیر سوزن برده. (راهنما را ببینید)

نخ را در سوزن قلاب کنید و سوزن را بکشید تا محکم شود. همین کار را در سمت راست بصورت ضربدری تکرار کرده و تا انتهای درز همین کار را مجدداً تکرار کنید. بعد از کوک زدن روی تمامی درز ها همین کار را بر روی لبه هشت ضلعی های بالا و پایین نیز تکرار کنید.

 

کوک های موقت روی هشت ضلعی ها را بشکافید

بعد از اینکه تمام اضلاع هشت ضلعی را کوک تزئینی زدید، برای اتمام کار کوک هایی که قبلاض بر روی هشت ضلعی ها زدید را بشکافید.

حال می توانید کوسن را در اتاق نشیمن خود برای بیشتر کردن جای نشستن در کنار یکی از مبل ها قرار داده و یا در اتاق خواب خود از آن استفاده کنید.

نظرات

0

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!:

  1. بدون دیدگاه
خبرنامه فیکس‌چی

مشترک خبرنامه شوید